Polowanie Hubertowskie Wiżajny 2016

„Hubertus Wiżański” odbyty dnia 12.11.2016 r. w Wiżajnach.
Prezes Koła kol. Krzysztof Zając powitał myśliwych i gości na polowaniu „Hubertowskim” w obw. Nr 1 w Wiżajnach. Zapoznał zgromadzonych z ogólnym programem uroczystości. Następnie kol. Antoni Łanczkowski dokonał odprawy myśliwych przed polowaniem. Polowanie odbyło się w pięknej zimowej scenerii w niezwykle miłej koleżeńskiej atmosferze. Przerywnikiem kulinarnym była grochówka okraszona ciepłymi płomieniami ogniska w lesie kamionkowskim którą serwował
Starosta suwalski kol. Witold Kowalewski. Należy podkreślić, że pyszną grochówkę przygotowała jak zawsze małżonka prowadzącego polowanie Maria Łanczkowska. Pod koniec polowania zgodnie z tradycją Koła koledzy myśliwi oddali hołd kolegom którzy odeszli do krainy wiecznych łowów w postaci modlitwy, zapalenia zniczy oraz salwy z broni myśliwskiej. Polowanie zakończono uroczystym pokotem z wzajemnymi podziękowaniami za bezpieczne, wzorowo zorganizowane i przeprowadzone polowanie zbiorowe. Królem polowania został kol. Piotr Łanczkowski.
O godz. 18.00 w parafialnym kościele w Wiżajnach odprawiono mszę św. w intencji myśliwych i ich rodzin jak również kolegów którzy odeszli. W ostatnim roku zmarł kol. Stanisław Zarzecki bardzo częsty bywalec obwodu nr 1, przyjaciel wielu myśliwych z tego obwodu oraz kol. Stefan
Sowól, sympatyk łowiectwa obsługujący przez wiele lat karawan polowań zbiorowych, często goszczący myśliwych w swojej posesji.
Po mszy udali się wszyscy na biesiadę hubertowską do zagrody agroturystycznej OSTOJA M. i A. Łanczkowskich. Zgromadzonych gości powitał Prezes Koła Krzysztof Zając oraz gospodarze w osobach Maria i Antoni Łanczkowscy. Następnie kol. Wojciech Gałecki w poetyckim programie przedstawił kilkuminutowe wspomnienie o zmarłym kol. Stanisławie Zarzeckim. Po kolejnych gorących daniach przystąpiono do uhonorawania poszczególnych gości suwenirami myśliwskimi za wkład w gospodarkę Koła Łowieckiego URSUS, oraz za pielęgnację tradycji łowieckich. Delegacja myśliwych na czele z Merem gminy Wisztyniec z Litwy otrzymała wydawnictwo albumowe o tematyce myśliwskiej. Dwie pary rolników z gminy Wiżajny w których gospodarstwach doszło do poważnych szkód łowieckich otrzymało również książki łowieckie. Wielkim wydarzeniem tego wieczoru było wręczenie odznaczeń łowieckich. Kol. Antoni Łanczkowski z rąk Viceprzewodniczącego Rady Okręgowej w Ostrołęce kol. Włodzimierza Ferenca otrzymał Złoty Medal Zasługi Łowieckiej. Po wybrzmieniu fanfar dla jego osoby soczystym oklaskom i gratulacjom nie było końca. Kol. Wojciech Gałecki poeta, gwarkarz który zaklina historię Koła w strofach kronik, poetyckich barwnych opisach, dostojnych i czułych wierszach, otrzymał Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej. Człowiek który ukochał Wiżajny tak jak zmarły Stanisław zwany „Siwym”, stare pokolenie innych łowców, cieszył się podwójnie z wręczenia medalu w takich okolicznościach z lokalizacją w obw. Nr 1.
Wójt Gminy Wiżajny w krótkim wystąpieniu pogratulował osiągnięć łowieckich, złożył całej braci myśliwskiej z okazji ich święta gorące życzenia i przekazał na ręce Prezesa książkę o tematyce regionalnej. Wiele ciepłych słów skierował do zebranych ksiądz Proboszcz.
Wspaniałe potrawy, dobra muzyka, sprzyjały rozmowom, wymianie zdań, zabawie i tańcom.
Ód wielu lat młodzież naszych wiżańskich myśliwych a obecnie już dorośli ludzie w większości panie tradycyjnie zabawiały zebranych piosenkami ze słowami swojego autorstwa o tematyce łowieckiej, regionalnej, opisujące wiele zdarzeń z naszego życia o zabarwieniu satyrycznym. To ewenement na skale krajową. Wspaniałe przeżycia, przepiękna zabawa.
Jednym z bardziej doniosłych momentów imprezy było wręczenie dyplomu i książki łowieckiej naszemu koledze Antoniemu Deręczowi który przez okres prawie ćwierć wieku pracował na rzecz naszego Koła i polował wśród naszych myśliwych a obecnie ze względu na stan zdrowia nie ma możliwości uczestniczyć na takim poziomie w życiu łowieckim.
Wiele innych atrakcji wzbogaciło obchody „Św. Huberta” w obw. Nr 1.
Za zaangażowanie w przygotowaniu tej pięknej imprezy oraz uczestnictwo Zarząd Koła składa wszystkim serdeczne podziękowania.

 

                                               Galeria zdjęć

 

 

Copyright © 2012 Koło Łowieckie